Postet nga: semundje

Disa informacione për linë e majmunëve, sipas IKShPK-së

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike(IKSHPK) ka dhënë disa informacione për sëmundjen e lisë së majmunëve.

Pacientët me sëmundje reumatike dhe vaksinimi anti-COVID

Pacientët që kanë sëmundje reumatike duhet të vaksinohen me vaksinën ANTI-COVID në përputhje me rekomandimet e institucioneve shëndetësore.

Njerëzit që vaksinohen kundër COVID-19 kanë më pak gjasa të vdesin nga shkaqe të tjera

Pothuajse një vit më parë kompanitë farmaceutike Pfizer dhe BioNTech shpallën rezultatet e para premtuese nga një provë klinike të një vaksine kundër COVID-19. Që nga ajo kohë, ...

Ish-presidenti Bill Clinton shtrohet në spital

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, u shtrua në spital, me një infeksion që nuk lidhet me sëmundjen COVID-19, njoftoi zëdhënësi i tij, Angel Urena.

Personat me vaksinim jo të plotë kundër COVID-19 kanë 11 herë më shumë gjasa që të vdesin nga kjo sëmundje

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), individët që nuk janë vaksinuar plotësisht kanë 11 herë më shumë gjasa të vdesin nga COVID-19 ...

Alarmante - 147 persona nën moshën 19 vjeçare janë infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

147 persona nën moshën 19 vjeçare janë infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

CovidRezultatet-2020

Dy të vdekur dhe 1,009 raste të reja me COVID-19

Dy persona kanë vdekur dhe 1,009 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë.

IKSHPK shpjegon se sa i rëndësishëm është vaksinimi antiCOVID-19

Përmes përgjigjeve që i ka dhënë Instituti i Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka treguar se cila është rëndësia e vaksinimit kundër COVID – 19.