Postet nga: reciprociteti

Me apo pa taksë, bizneset hezitojnë t’i kthehen tregut të Serbisë

Përfaqësuesit e bizneseve prodhuese dhe ato importuese të mallrave në Kosovë, thonë se kryeministri Albin Kurti dhe qeveria e re e Kosovës, duhet të reflektojnë karshi kë...

Reciprociteti, përplasje e re me ShBA-në

Qeveria e re e Kosovës, e kryeministrit Albin Kurti, ka marrë mbështetjen e SHBA-së e BE-së për heqjen e taksës 100 për qind ndaj importeve nga ...

AAK kundër qeverisë Kurti: Në fillim në Kuvend, nuk i përjashton as protestat

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) ka mbajtur mbledhjen e grupit parlamentar në të cilën edhe një herë është theksuar që kjo parti nuk e do ...

Ambasada e ShBA-së: Pozicioni amerikan kundër taksës 100 për qind nuk ka ndryshuar

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka deklaruar se nuk ka ndryshuar pozicioni i tyre kundër taksës 100 për qind të vendosur nga Kosova ...

Grenell kundër reciprocitetit ndaj Serbisë

I dërguari i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell, tha se është kundër masave të reciprocitetit, që kryeministri i Kosovës, Albin ...

Shfuqimi i taksës mes përkrahjes ndërkombëtare dhe kundërshtimit të opozitës

Taksa doganore 100 për qind e vendosur nga qeveria e kaluar e Kosovës për importet nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina po shqyrtohet nga qeveria e re e ...

Kurti paralajmëron heqjen e tarifës ndaj Serbisë dhe vendosjen e reciprocitetit

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se tarifa e mallrave dhe produkteve serbe do të zëvendësohet me parimin e reciprocitetit.