Postet nga: reciprociteti

Pika kufitare në Jarinjë, nis zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi për dokumentet e identifikimit

Para disa minutash është vërtetuar se ka hyrë në fuqi marrëveshja e arritur mes Kosovës dhe Serbisë për dokumentet për hyrje/daljet në dy vendet.

Kosova nis zbatimin e reciprocitetit me Serbinë për letërnjoftimet dhe të vendimit për targat serbe ‘PR’, ‘KM’, ‘PZ’, ‘GL’, ‘UR’...

Kanë nisur të zbatohen dy vendimet e Qeverisë së Kosovës – ai për reciprocitetin me Serbinë sa i përket dokumenteve të identifikimit të qytetarëve të dy vendeve ...

Marrëveshjet nuk i heqin autoblindat nga veriu

Ani pse para dy ditësh u njoftua se mes Kosovës e Serbisë është arritur një marrëveshje për çështje të letërnjoftimeve, marrëveshja nuk e ka ...

Kurti: Reciprocitet i plotë deri në arritjen e marrëveshjes me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Kosova është e interesuar që të arrihet marrëveshje me Serbinë, e cila do të kishte në qendër njohjen reciproke. Por, ...

Lajçak dhe Escobar përfundojnë takimet në Beograd

Zyrtarët e BE-së dhe SHBA-së, Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar, më 25 gusht kanë mbajtur takime me zyrtarët serbë në Beograd.

Kurti pas takimit me Escobar dhe Lajçak: Marrëveshja të ketë në qendër njohjen reciproke

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me zëvendëskryeministrin e parë, Besnik Bislimin, pritën në takim Zëvendës Ndihmës Sekretarin e Shteteve të Bashkuara pë...

Analisti amerikan: Presidenti serb krijon krizë dhe më pas e paraqet veten si ‘zgjidhës i problemeve’

Analisti amerikan i politikës së jashtme Edward Joseph ka shprehur opinionin e tij lidhur me skadimin e afatit për tabela të makinave dhe dokumentet identifikuese si masë reciprociteti ...

Escobar dhe Lajçak presin propozim konkret për targat dhe dokumentet serbe

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe ai i BE-së për dialogun, Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, thanë se takimet ...