Postet nga: Demokracia

Demokracia më e re e Evropës është shndërruar në një front të ri në betejën e ideve SHBA-Rusi

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës po i detyron të gjitha vendet evropiane t’i rishqyrtojnë marrëdhëniet e tyre strategjike dhe ushtarake. Për Kosovën, agresioni ...

Osmani: Kujtojmë gazetarët e guximshëm që i dhanë zë vuajtjeve tona gjatë luftës

Kosova ka shënuar përparim sa i përket lirisë së mediave, tregon Indeksi i Lirisë së Shtypit Botëror, i publikuar nga organizata Reporterët pa Kufij.

Freedom House: Kosova – shënon përparim në shkallën e demokracisë

Në raportin e organizatës “Freedom House” për Vendet në Tranzicion, i publikuar të mërkurën, Kosova radhitet sërish në grupin e regjimeve hibride/demokraci tranzicionale.

Osmani: Kemi shumë punë për të përmbushur demokracinë në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se kanë shumë punë të përmbushur nivelin e demokracisë në vend.

Biden: Demokracia po përballet me sfida të mëdha në mbarë botën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se demokracia po përballet “me sfida të qëndrueshme dhe alarmante” në mbarë botën.

Autokratët po fitojnë

 

Kosnett: Gjuajtja me vezë e dëmton reputacionin e Kosovës

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Philip Kosnett, ka thënë se dhuna në sistemin demokratik të Kosovës nuk ka vend.