Postet nga: NASA

Pamjet e para të teleskopit Webb shfaqin pamjet infra të kuqe më të thella ndonjëherë të universit tonë

Pikëpamja jonë për universin sapo është zgjeruar.

NASA: Rusia kontrollon mbi 22 për qind të tokës bujqësore në Ukrainë

Forcat ruse kontrollojnë tashmë rreth 22 për qind të tokave bujqësore të Ukrainë, që nga nisja e pushtimit në 24 shkurt, duke ndikuar në prodhimin e një prej furnizuesve kryesorë ...

BBC: Kozmonautët rusë arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase

Kozmonautët rusë kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të veshur me ngjyra ukrainase, që siç raporton BBC duket të jetë një deklaratë që ...

Xhafer Rama, i riu nga Podujeva që krijoi platformën e suksesshme në NASA për ushtrinë amerikane

Qeveria amerikane, më saktësisht Departamenti i Punëve të Brendshme ia besoi krijimin e një programi që i shërben ushtrisë amerikane kosovarit Xhafer Rama.

Globi regjistron vitin e gjashtë më të nxehtë

2021 ishte viti i gjashtë më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në planetin tonë, sipas disa studimeve për matjen e temperaturës që u publikuan të enjten.

Një milion e gjysmë kilometra larg Tokës: James Webb ka arritur në destinacionin e tij

 

Çfarë do të arrijnë misionet hapësinore gjatë vitit 2022

2021 ishte një vit me ngjarje të mëdha të lidhura me eksplorimin e hapësirës, si zbarkimi i sondave në Mars dhe udhëtime në hapësirë të miliarderë...

Teleskopi i NASA-s niset në misionin historik

Administrata Kombëtare amerikane e Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) lansoi më 25 dhjetor teleskopin e vlefshëm 9 miliardë dollarë, i cili do të mundësojë qasjen më të ...