BBC: Kozmonautët rusë arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me ngjyra ukrainase

Kozmonautët rusë kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të veshur me ngjyra ukrainase, që siç raporton BBC duket të jetë një deklaratë që kundërshton pushtimin.

Tre burrat ishin të ardhurit e parë të rinj që kur Rusia sulmoi fqinjin e saj lindor, Ukrainën muajin e kaluar.

Ata u pritën ngrohtësisht në bord, duke u përqafuar dhe përshëndetur ekuipazhin e tyre amerikan, rus dhe gjerman.

ISS është një projekt i përbashkët midis Rusisë, Amerikës, Kanadasë, Japonisë dhe disa vendeve evropiane. Ai udhëhiqet nga një partneritet SHBA-Rusi që ka vazhduar për dy dekada pavarësisht tensioneve të luhatshme midis dy fuqive botërore.

Kozmonautët rusë Denis Matveyev, Oleg Artemyev dhe Sergey Korsakov u futën në ISS pas një fluturimi tre orësh që shpërtheu nga një objekt në pronësi ruse në Kazakistan.

“Urime për ankorimin e suksesshëm”, ka thënë një zë nga kontrolli i misionit të Rusisë pak çaste më vonë.

Disa orë më vonë, dy grupe kapele u hapën dhe tre burrat e buzëqeshur lundruan në stacionin hapësinor një nga një të veshur me kostume hapësinore të verdha të ndezura me thekse blu.

Uniforma ruse standarde është blu e thjeshtë dhe të paktën një nga burrat është parë duke e veshur këtë para se të ngrihej.

Momenti u transmetua drejtpërdrejt nga “NASA”, agjencia amerikane e hapësirës dhe agjencia ruse “Roscosmos”.

Për zgjedhjen e ngjyrës sa i përket kostumeve, një nga kozomoautët Oleg Artemyev u deklarua për këtë çështje.

“Ishte radha jonë për të zgjedhur një ngjyrë”, tha njëri ndër kozmonutët, Artemyev kur u pyet për kostumet në një konferencë shtypi të transmetuar drejtpërdrejt.

“Ne kishim grumbulluar shumë material të verdhë, kështu që duhej ta përdornim”, tha ai me shaka duke shtuar se “Kjo është arsyeja pse ne duhej të vishnim të verdhën”.

Që nga pushtimi i Ukrainës, njerëzit në mbarë botën kanë përdorur ngjyrat e flamurit të saj kombëtar për të treguar solidaritet dhe mbështetje.

Tre rusët do të fillojnë një mision shkencor në ISS që do të zgjasë pak më shumë se gjashtë muaj.

Ata do të zëvendësojnë tre anëtarët aktualë të ekuipazhit, të cilët janë planifikuar të fluturojnë përsëri në Tokë më 30 mars.

Ndërkaq, sipas analizës së korrespodentit shkencor në BBC, Jonathan Amos, thotë se ngjyrat sigurisht që flasin për momentin duke pyetur se cili është motivimi i vërtetë për t’i veshur ato? A sinjalizon mbështetje për Ukrainën apo e kundërta?

Sipas Amos, në fund të fundit, kostumet shfaqin flamuj rusë si duke shtuar se ndoshta asnjë pikëpamje nuk është e saktë.

“Është sugjeruar se ngjyrat janë një reflektim i faktit që të tre kozmonautët morën pjesë në Universitetin Teknik Shtetëror të Moskës Bauman, i cili ka një skemë të ngjashme ngjyrash. Është një “ekuipazh Bauman”, universiteti ka trumbetuar”, thotë në analizën e tij Amos.

Vetë kozmonautët, megjithatë, thanë dukshëm pak, shton tutje Amos./ BBC