Postet nga: NASA

Sot ndodh eklipsi i plotë i Diellit në Amerikën Veriore

Një eklips i plotë i Diellit pritet të ndodhë më 08.04.2024, në Amerikën Veriore, duke kaluar në Meksikë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Kanadë.

Misioni i sondës “Odysseus” në Hënë

Sonda “Odysseus” (Odisea), që zbriti në Hënë më 22 shkurt ka dërguar në tokë imazhe, pavarësisht se ndodhet në një pozicion të pjerrët në sipërfaqen e ...

SHBA rikthehet në sipërfaqen e Hënës për herë të parë pas më shumë se 50 viteve 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë bërë uljen e parë hënore në më shumë se 50 vjet me anijen kozmike të ndërtuar privatisht të quajtur Odysseus ...

Një amerikan dhe dy rusë shkojnë së bashku në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor

Një amerikan dhe dy rusë kanë fluturuar të premten drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor me një anije kozmike ruse.

Hëna

NASA zbulon një krater të ri në Hënë

Administrata Kombëtare amerikane e Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) ka zbuluar një krater të ri të vogël në Hënë, që me gjasë është krijuar nga ...

NASA përzgjedh Lockheed Martin për ta ndërtuar raketën bërthamore që do ta shpie njerëzimin në Mars

NASA dhe DARPA e kanë përzgjedhur kompaninë e hapësirës ajrore dhe të mbrojtjes Lockheed Martin për ta zhvilluar një anije kozmike me një motor rakete termike ...

NASA: Korriku 2023 ka të ngjarë të jetë muaji më i ngrohtë në histori

Korriku i vitit 2023 ka të ngjarë të jetë muaji më i ngrohtë i regjistruar në "qindra, nëse jo mijëra, vjet", thanë shkencëtarët kryesorë të NASA-s gjatë ...

Teleskopi evropian, gati ta eksplorojë “universin e errët”

Një teleskop hapësinor evropian do të niset nga Florida e SHBA-së më 1 korrik në një kërkim për të gjetur përgjigjen në një nga pyetjet më të ...