Postet nga: NASA

Një milion e gjysmë kilometra larg Tokës: James Webb ka arritur në destinacionin e tij

 

Çfarë do të arrijnë misionet hapësinore gjatë vitit 2022

2021 ishte një vit me ngjarje të mëdha të lidhura me eksplorimin e hapësirës, si zbarkimi i sondave në Mars dhe udhëtime në hapësirë të miliarderë...

Teleskopi i NASA-s niset në misionin historik

Administrata Kombëtare amerikane e Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) lansoi më 25 dhjetor teleskopin e vlefshëm 9 miliardë dollarë, i cili do të mundësojë qasjen më të ...

NASA fillon misionin për të studiuar asteroidet e Jupiterit

NASA nisi të shtunën misionin e parë të saj, për të studiuar asteroidet e planetit Jupiter të quajtura Trojan, dy grupe të mëdha shkëmbinjsh hapësinorë, ...

Ia doli mbanë: Rover Perseverance mblodhi me sukses një mostër të sipërfaqes marsiane

Pas përpjekjes së parë të pasuksesshme, roveri marsian përfundoi me sukses operacionin e mbledhjes së mostrave të tokës, duke përgatitur një rezervuar për një mision ...

NASA siguron një mostër të gurit nga planeti mars

Pajisja për eksplorimin e hapësirës e NASA-s ka mbledhur me sukses mostrën e parë të një guri nga planeti mars për ta sjellë në tokë, ...

Nora Al-Matroosh, astronautja e parë grua nga bota arabe

Në Dubai astronautët më të rinj të Emirateve të Bashkuara Arabe folën rreth ëndrrës së tyre për të udhëtuar drejt hapësirës. Në mesin ...

NASA me mision të ri në planetin Venera

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, ka bërë të ditur se ka gati dy misione të reja, kësaj radhe në planetin Venera.