Postet nga: merkel

Putin dhe Merkel shënojnë përvjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dërguar urime anëtarëve të shteteve të pavarura të Commonwealth-it, lidhur me rolin e tyre në fitoren ndaj Gjermanisë Naziste në Luftë...

Kryetari i partisë së Merkelit, kandidat për kancelar

Kreu i landit më të populluar të Gjermanisë do të jetë kandidat për të pasuar kancelaren Angela Merkel, në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit.

Merkel, Biden: Rusia të tërheqë trupat nga kufiri me Ukrainën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden janë pajtuar që një reduktim i trupave ruse në kufi me Ukrainën do të ndihmonte në uljen ...

Merkel, Macron dhe Putin diskutojnë për vaksinat

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë diskutuar me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin në lidhje me bashkëpunimin e mundshëm për vaksinat ...

Gjermania paralajmëron për rritje "eksponenciale" të rasteve me COVID-19

Numri i rasteve të infektimit me koronavirus është duke u rritur në mënyrë "eksponenciale" në Gjermani, kanë paralajmëruar zyrtarët, teksa i gjithë kontinenti i Evropës pë...

Gjermania e zemëruar me porositë e pakta të vaksinave

Ministri i Financave i Gjermanisë, Olaf Scholz, tha të shtunën se është i inatosur që vitin e kaluar nuk janë porositur më shumë doza të vaksinës kundër ...

Gjermania mirëpret vendimin e SHBA-së për mos-tërheqjen e trupave

Qeveria gjermane të premten mirëpriti vendimin e presidentit amerikan, Joe Biden, që edhe zyrtarisht të ndalë tërheqjen e paraparë të trupave amerikane nga Gjermania, duke thënë se ...

Merkel paralajmëron "javë të vështira" të pandemisë

Gjermania regjistroi 465 vdekje nga COVID-19, gjatë 24 orëve të fundit, tha Instituti për sëmundjet infektive, Robert Koch. Të dielën numri i përgjithshëm i vdekjeve nga ...