Postet nga: maqedoni e veriut

Maqedonia e Veriut ndalon eksportin e grurit, miellit dhe druve

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka miratuar të mërkurën masa të reja për përballje me krizën ekonomike.

Shtatë pikat e propozimit francez për zgjidhjen e kontestit mes Shkupit dhe Sofjes

Pas protestave dhe tri ditë debat në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, deputetët miratuan të shtunën, më 16 korrik, propozimin francez për hapjen e rrugës për ...

Propozimi francez, të enjten për miratim në Kuvendin maqedonas

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka caktuar që të enjten, më 14 korrik, të mbajë seancën për miratimin e propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, që ...

Maqedoni e Veriut, dërgohet në paraburgim shqiptari i dyshuar për sulmin gjatë protestave në Shkup

Jusuf Enuzit, i dyshuar se më 6 korrik gjatë incidentit në Sheshin Skënderbeu në Shkup përdori armë zjarri për të larguar turmën e protestuesve kundër propozimit ...

Vazhdojnë tensionet në ditën e pestë të protestave në Shkup

Nën brohoritjet “Nëse miratoni propozimin francez do të digjeni në ferr”, pankarta e vendosur nga protestuesit para Kuvendit të Maqedonisë së Veriut është djegur nga vet ata.

Protestuesit në Shkup thyejnë xhamat e MPJ-së

Protestuesit maqedonas kanë thyer xhamat e ndërtesës së Ministrisë së Punëve të Jashtme në Shkup, në ditën e katërt të protestave kundër propozimit francez.

Shkup, mblidhet Këshilli i Sigurisë kombëtare për “propozimin francez”

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski mblodhi sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare për të diskutuar mbi atë që njihet si ‘propozimi francez’ për zgjidhjen e ...

Pendarovski për propozimin francez: As triumf historik, as dështim

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski ka deklaruar të dielën se propozimi i ri francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë është i pranueshëm pasi sipas ...