Postet nga: Mali i Zi

Vendet e Ballkanit forcojnë sigurinë për shkak të coronavirusit

Me rritjen e numrit të rasteve të reja të coronavirusit, vendet e rajonit po kufizojnë tubimet publike, duke imponuar ndalimin e udhëtimit për në dhe nga vendet e ...

Lufta mes bandave në Malin e Zi shkaktoi 37 të vdekur në pesë vjet

Autoritetet në Malin e Zi duken të pashpresa në përpjekjet për të ndalur gjakderdhjen në një luftë bandash që gjithnjë e më shumë po bëhet ndërkombë...

Presidenti i Malit të Zi: Janë vënë në lëvizje mekanizmat për një ‘Serbi të Madhe’

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq e ka akuzuar Serbinë dhe Rusinë për përdorimin e Kishës Ortodokse Serbe për të minuar qeverinë pro-perëndimore të ...

Samiti i BERZh, Kurti synon mbledhje të përbashkët me qeveritë malazeze e maqedonase

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,  ka thënë që në samitin e Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh) të mbajtur sot në Londër është ...

Peshkopi i Malit të Zi i thotë Ministrit: Ktheja Medaljen e Kishës

Përderisa mosmarrëveshja midis kishës dhe shtetit për një ligj të ri të fesë po vijon, peshkopi i vendit i ka thënë ministrit të mbrojtjes që ...

Gjukanoviq dhe Vuçiq, qëndrime të kundërta për Ligjin e lirive fetare

Qëndrimet e presidentit të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, dhe atij të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, rreth Ligjit për liritë fetare në Mal të Zi mbeten shumë të ...

Kryeministri malazez i ofron bisedime Kishës Ortodokse Serbe

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, tha se është i gatshëm të vazhdojë bisedimet me mitropolitin Amfilohije të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, në lidhje ...

Lufta malazeze e drogës shkakton viktima në Athinë

Përplasjet e dhunshme për tregtinë e drogës mendohet se janë arsyet pas vrasjes së dy malazezëve të dyshuar si trafikantë në një restorant në kryeqytetin grek.