Postet nga: lufta në siri

Lufta në Siri: SHBA i vë sanksione qeverisë së Turqisë

SHBA ka sanksionuar dy ministri  turke dhe tre zyrtarë të lartë të qeverisë si përgjigje ndaj ofensivës ushtarake të Turqisë në veri të Sirisë, raporton BBC.

A gjendet Siria para një tragjedie të re?

Vendimi i Shteteve të Bashkuara për tërheqje të forcave nga verilindja e Sirisë, duke i lënë shtegun e hapur Turqisë që të zhvillojë një operacion kundër ...

Gruaja refugjate në Siri kërkon të kthehet në Kosovë

Ka tre vjet që Edina (emri i njohur për redaksinë), një grua nga Prishtina, kishte shkuar në Siri për t’iu bashkuar burrit të saj, i cili ishte ...

Qeveria siriane pretendon se Izraeli i ka sulmuar një bazë ajrore

Media shtetërore në Siri ka thënë se Qeveria është kundërpërgjigjur ndaj një akti të “agresionit” nga Izraeli në një bazë ajrore në qendër të Provincë...

Afro 950 të vrarë nga luftimet në Idlib të Sirisë

Përshkallëzimi i luftimeve, gjatë muajit të kaluar, në provincën Idlib të Sirisë ka lënë të vrarë 948 njerëz, gati një e treta e tyre civilë, tha ...

Vdes edhe një kosovar në Siri

Rron Emini, i njohur me nofkën Muhamed Albani, është kosovari i cili ka vdekur në Siri.

Rreth 45,000 fëmijë të lindur gjatë pushtimit të IS-it mund të mbesin pa shtetësi

Vlerësohet se rreth 45,000 fëmijë që kanë lindur gjatë udhëheqësisë së grupit militant, Shteti Islamik (IS) janë përjashtuar nga shoqëria irakiane, pasi autoritetet nuk u ...

Vendet e Ballkanit tregojnë shifrat e qytetarëve të tyre në zonat e luftës në Siri

Kreu i Këshillit të Ministrave të Bosnje Hercegovinës, Denis Zvizdiq njoftoi se nga luftimet në Siri në Bosnje janë kthyer 46 persona prej të cilëve 42 janë të moshë...