Postet nga: lufta në siri

ICG: Të shpejtohet riatdhesimi i grave dhe fëmijëve nga Siria

Qeveritë perëndimore duhet të shpejtojnë riatdhesimin e fëmijëve dhe grave nga verilindja e Sirisë, thuhet në një raport të Grupit Ndërkombëtar të Krizave (ICG).

Turqia nis kthimin e ‘terroristëve të huaj’ në vendet e origjinës

Autoritetet turke thanë të hënën se kanë nisur kthimin e xhihadistëve të huaj në vendet e tyre të origjinës.

Disa gra që iu bashkuan IS-it kërkojnë të riatdhesohen në Holandë

Avokatë të 23 grave që iu bashkuan grupit militant Shteti Islamik (IS) nga Holanda, kërkuan të premten nga një gjykatës që t'i urdhërojë autoritetet holandeze t'i riatdhesojnë ato ...

ISIS merr në kontroll kampin Al-Hol

ISIS ka shfrytëzuar kaosin e pushtimit të Turqisë në Siri për të kapur kontrollin e kampit ku po mbahen dhjetëra mijëra gra dhe fëmijë të ...

Erdogan paralajmëron sulme edhe më të ashpra kundër kurdëve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se do të vazhdojë operacionin ushtarak në verilindje të Sirisë "me vendosmëri edhe më të madhe", nëse luftëtarët kurdë ...

Trump: Disa trupa amerikane do të vazhdojnë të qëndrojnë në Siri

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se disa trupa amerikane do të qëndrojnë në Siri, pavarësisht kërkesës së tij për tërheqje të ushtarë...

Gra dhe fëmijë kosovarë arratisen nga kampet e Sirisë

Rreth 25 gra dhe fëmijë kosovarë, të afërm të pjesëtarëve të ISIS, janë arratisur nga kampet e Sirisë, qëkur Turqia dërgoi trupat ushtarake në Siri.

Lufta në Siri: SHBA i vë sanksione qeverisë së Turqisë

SHBA ka sanksionuar dy ministri  turke dhe tre zyrtarë të lartë të qeverisë si përgjigje ndaj ofensivës ushtarake të Turqisë në veri të Sirisë, raporton BBC.