Erdogan- Putin | Foto: Pavel Golovkin/AP

Marrëveshje Rusi - Turqi për largimin e forcave kurde nga zona në Sirinë Veriore

Rusia dhe Turqia kanë rënë dakord të martën për një plan për të larguar luftëtarët kurd sirianë nga një hapësirë e gjerë territori në jug të kufirit të Turqisë, duke shtuar rolin e Presidentit rus Vladimir Putin në Siri ndërkohë që trupat e SHBA largohen dhe ndikimi i Amerikës po zbehet, raporton The Washington Post.

Marrëveshja e arritur pas një takimi dy orësh midis Putinit dhe Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan në qytetin turistik të Detit të Zi, Soçi, do ta lërë Turqinë dhe Rusinë në kontroll të territorit të mbajtur më parë nga forcat kurde dikur aleate me Shtetet e Bashkuara.

Sidoqoftë, më e rëndësishmja, marrëveshja forcoi lojën e fundit të lojërave të preferuara të Rusisë në luftën civile të Sirisë duke ia mundësuar aleatit të saj, Presidentit Sirian Bashar al-Asad, të rimarrë kontrollin mbi më shumë territore të vendit të tij. Rusia po tenton gjithashtu që t’i bindë shtetet në rajon për të njohur, publikisht ose heshtur, autoritetin e qeverisë siriane, thanë analistët.

Marrëveshja Turqi-Rusi erdhi pasi skadoi afati i një marrëveshjeje tjetër që Turqia bëri javën e kaluar me Shtetet e Bashkuara për të “ndaluar” avansimin e saj në Siri në përgatitjen e një armëpushimi të plotë. Në këmbim, Shtetet e Bashkuara ranë dakord fillimisht për të larguar luftëtarët kurdë sirianë nga një rrip rreth 75 milje (120 kilometra) të gjatë dhe 20 milje (32 kilometra) të thellë përgjatë kufirit – dhe të heqin sanksionet ekzistuese ndaj Turqisë dhe njëkohësisht mos  të vendosin sanksione të tjera.