Postet nga: Lufta Izrael - Hamas

Dhjetëra palestinezë vriten në Gazë ndërsa Hamasi zotohet për hakmarrje

Forcat izraelite luftuan me militantët palestinezë në veri dhe në qendër të Rripit të Gazës të premten, ndërsa Khaled Meshaal, një zyrtar i lartë i grupit ...

SHBA-ja vendos sanksione ndaj Hamasit

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj zëdhënësit të Hamasit – grupit palestinez që është shpallur organizatë terroriste nga Uashingtoni dhe Bashkimi Europian – dhe udhëheqësve të ...

GJND-ja e urdhëron Izraelin të ndërmarrë masa për parandalimin e urisë në Gazë

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë (GJND) e ka urdhëruar Izraelin të enjten të ndërmarrë masa, përfshirë hapjen e më shumë pikëkalimeve tokësore, pë...

Hakerët iranianë ndërhynë në transmetimin televiziv në Emiratet e Bashkuara Arabe

Hakerë të mbështetur nga shteti iranian ndërprenë transmetimin televiziv në Emiratet e Bashkuara Arabe për të transmetuar një lajm të rremë në lidhje me luftën Izrael-Hamas, ...

Hezbollahu raporton për një sulm vdekjeprurës ajror izraelit

Hezbollahu tha se si pasojë e një sulmi ajror izraelit në një qendër shëndetësore që udhëhiqet nga ky grup militant janë vrarë dy punonjës shë...

Parisi iu bashkohet thirrjeve të Londrës dhe Berlinit për paqe të qëndrueshme në Gazë

Franca ka bërë thirrje për “armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm” në luftën Izrael- Hamas, duke thënë se është shumë e ...

Ushtria izraelite thotë se i vrau gabimisht tri pengje izraelite në Gazë

Ushtria e Izraelit njoftoi të premten se i ka vrarë, siç tha, gabimisht, tri pengje izraelite gjatë një operacioni tokësor në Rripin e Gazës.

Dokumentohet dhuna seksuale në sulmin e Hamasit ndaj Izraelit

Organizata izraelite Mjekët për të Drejta të Njeriut, përmes mbledhjes dhe analizës së dëshmive të ekipeve të shpëtimit, dëshmitarëve që mbijetuan, mjekë...