Postet nga: Evropë

Evropa “rrezikon varësinë” nga bateritë kineze në mungesë të energjisë ruse

Ndërsa Evropa përpiqet të pakësojë çlirimin e karbonit ajo rrezikon të krijojë varësi nga Kina për bateritë ndërsa kërkesat pritet të rriten tej ...

Zjarre të fuqishëm nga SHBA në Evropë

Vapa përvëluese dhe moti i thatë këtë verë kanë shkaktuar zjarre të fuqishëm në pjesë të ndryshme të botës, nga Shtetet e Bashkuar në Evropë.

Vuajtja e shoferëve të manueve në Evropë

Në autostradat gjermane lëvizin shumë shoferë maunesh nga Ballkani dhe Evropa Lindore. Shpesh ata janë me javë në rrugë, larg familjeve, me kushte të vështira pune dhe të ...

Mbi 100 të arrestuar gjatë bastisjes antimafia në shumë vende evropiane

Policia evropiane ka kryer bastisje në shumë vende evropiane të mërkurën herët, si pjesë e një hetimi për mafian kalabreze, sipas prokurorit federal belg.

Pas protestave të fermerëve, Evropa pritet të ulë importin e drithit ukrainas

Bashkimi Evropian duket se po përgatit marrjen e masave të emergjencës për uljen e furnizimeve me produkte ushqimore nga Ukraina. Disa vende të Evropës Lindore kanë ...

Brenda laboratorit amerikan të ndërlidhjes në krahun lindor të NATO-s - VIDEO

Aleanca e NATO-s përbëhet nga 30 vende anëtare.

Në Evropë bie çmimi i gazit

Çmimi i gazit natyror në Evropë më 17 shkurt ka rënë nën 50 euro, për herë të parë në pothuajse një vit e gjysmë.

Mbi “29 mijë migrantë vdiqën në Evropë" prej vitit 2014

Më shumë se 29.000 njerëz kanë vdekur teksa kanë tentuar të migrojnë në Evropë prej vitit 2014, ka thënë Organizata Ndërkombëtare për Migrim në raportin e saj ...