Postet nga: Letonia

Parlamenti letonez e cilëson Rusinë si shtet sponsorizues i terrorizmit

Ligjvënësit në Letoni e kanë cilësuar Rusinë si shtet sponsorizues i terrorizmit, duke përmendur si arsye pushtimin e paprovokuar rus të Ukrainës, aktivitetet e saj ...

Presidenti i Letonisë thotë se e përkrahin Kosovën në aspiratat saj evropiane

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani në një konferencë të përbashkët me homologun e saj nga Letonia Egils Levits, ka thënë se kjo vizitë erdhi në një ...

Gjermania, Lituania dhe Letonia dëbojnë diplomatë rusë

Lituania tha se ka dëbuar ambasadorin rus në Vilnius dhe ka kërkuar ambasadori i saj në Moskë të kthehet në shtet, në përgjigje të raportimeve se forcat ...

Letonia i lejon qytetarët e saj të luftojnë në Ukrainë

Parlamenti i Letonisë votoi njëzëri të hënën Ligjin për t'i lejuar shtetasit e saj të luftojnë në Ukrainë nëse dëshirojnë, raporton Reuters.

4 vende të tjera ndalojnë linjat ajrore ruse nga hapësira e tyre ajrore

Estonia, Rumania, Lituania dhe Letonia do të ndalojnë linjat ajrore ruse nga hapësira e tyre ajrore, njoftuan vendet të shtunën, raporton CNN.

Kosova dhe Letonia nënshkruajn marrëveshje bilaterale për bashkëpunim ushtarak

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se kanë nënshkruar me Letoninë marrëveshje bilaterale për bashkëpunim ushtarak në funksion të sigurisë kontinentale dhe më gjerë.