Postet nga: lamir thaçi

Thaçi: Nuk guxon të reklamohet një produkt nëse s’ka bazë shkencore për shërim të ndonjë sëmundjeje

Lamir Thaçi nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, institucion i cili bën kontrollin e suplementeve apo shtesave ushqimore në Kosovë, ka thënë se nuk mund të reklamohet ...

Aksion i AUV-së në regjionin e Prizrenit, mbyllen 5 lokale të ushqimeve të shpejta

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) ka ndërmarrë sot një aksion kontrolli në lokalet e gastronomisë që shërbejnë ushqime të shpejta (Fast Food), në regjionin e Prizrenit, konkretisht ...

AUV asgjëson mbi 60 kg produkte mishi në lokalin ku dyshohet se u helmuan qytetarët në Malishevë

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka asgjësuar 64 kilogramë produkte mishi në lokalin ku dyshohet se u helmuan dhjetëra qytetarë në Malishevë.

Skenderaj, AUV ankohet se banorët nuk lejuan asgjësimin e 23 krerë lopë me sëmundjen e Brucelozës

Qytetarët në Skenderaj kanë penguar Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinës (AUV) të bëjë asgjësimin e 23 krerë lopë të cilat kanë rezultuar pozitiv me sëmundjen e ...

Çipsat nga Serbia me përmbajtje të lartë të akrilamidit, deklarohet AUV në Kosovë

Sistemi i alarmit të shpejtë për ushqimin i BE-së - RASFF, ka treguar se nga shteti i Kroacisë kanë pranuar një njoftim për përmbajtje të lartë të ...

AUV: Për pesë muaj në Kosovë u shqiptuan 60 gjoba për shkelje të Ligjit të duhanit

Zyrtari për informim në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV), Lamir Thaçi, ka bërë të ditur për KALLXO.com se për pesë muaj në Kosovë ...

AUV: Në Kosovë nuk ka grip të shpezëve, vazhdon ndalimi i importit nga Shqipëria

Tash e pesë ditë Kosova ka ndaluar importin e shpezëve nga Shqipëria, pas paraqitjes së rasteve te gripit të shpezëve në Durrës, megjithatë në vendin tonë ...

Si prodhohet suxhuku, kilogrami i të cilit kushton 99 centë?

Në emisionin KALLXO Përnime është diskutuar edhe siguria e mishit të përpunuar. Sipas të ftuarve, është e diskutueshme përbërja e suxhukut, kilogrami i të cilit kushton 99 ...