Postet nga: jusuf buxhovi

Në Kosovë kundërshtohet fort nisma “Open Balkan”

Përfaqësues të institucioneve të Kosovës e konsiderojnë të rrezikshme nismën e shpalosur të enjten në Shkup nga kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, presidenti i ...

Buxhovi: Marrëveshja e Shkupit midis Vuçiqit, Ramës dhe Zaevit, antihistorike

Historiani Jusuf Buxhovi e quan antihistorike marrëveshjen e Shkupit të nënshkruar të enjten midis presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministrit ...

Falsifikimet historike, misteret dhe të pavërtetat e Betejës së Kosovës së viti 1389 

Beteja e Kosovës e viti 1389, mbetet ngjarja më e manipuluar në historinë e popujve ballkanik, veçmas në hapësirën shqiptare dhe serbe. 

Buxhovi: Kjo çka po ndodhë në LDK është mashtrim

Shkrimtari dhe historiani, Jusuf Buxhovi nuk ka dashur t’i komentoj kandidaturat e Anton Qunit, Lumir Abdixhikut e Lufti Hazirit për kryetar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK).

Botohet libri ‘Dardania - Antika, Mesjeta’ i Jusuf Buxhovit

Sa po ka dalë nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit dhe historianit, Jusuf Buxhovi, “Dardania- Antika, Mesjeta”.

142 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

142 vjet më parë në Prizren u hodhën themelet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, e cila si qëllim të vetin kishte mbrojtjen e territoreve shqiptare nga aneksimi i shteteve ...

Botohet romani ‘Mona’ i shkrimtarit Jusuf Buxhovit 

Nën kujdesin e Shtëpive Botuese “Faik Konica” nga Prishtina dhe “Jalifat” Hustoni (SHBA) ka dalë nga shtypi romani më i ri i shkrimtarit Jusuf Buxhovi, “Mona”. 

Suprimimi i autonomisë: Si e shtyu Millosheviqi rrëshqitjen e Kosovës në luftë

 Votimi për revokimin e autonomisë së Kosovës si krahinë e Jugosllavisë më 23 mars 1989 ishte një moment vendimtar që ngjalli rezistencën politike, ndezi  përplasjet ndëretnike  dhe ...