Postet nga: Intervistë

Naim Rashiti: Perëndimi Flet Për Një Finale të Madhe Kosovë- Serbi

“Të arriturat e shtetësisë dhjetëvjeçare të Kosovës janë të mëdha në aspektin e konsolidimit të shtetit, qoftë ndërkombëtar, qoftë të brendshëm”, thotë ...

Albin Kurti dhe Natalia Apostolova

Sonte në Emisionin “Jeta në Kosovë” u transmetuan intervistat me kryetarin e Vetëvendosje-s, Albin Kurti, dhe shefen e Zyrës së Bashkimit Europian në Kosovë, Natalia Apostolova.

Edward Joseph: Vrasja e Ivanoviqit, ‘Mundësi për Marrëveshje’ Kosovë- Serbi

Pas vrasjes së politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq, Beogradi duhet ta kuptojë se duhet të heqë dorë nga veriu i Kosovës, thotë në një intervistë për Radion ...

Zëdhënësja e Gjykatës Speciale: Po e Bëjmë Punën Brenda Mandatit Tonë

Në dritën e iniciativës së një grupi të deputetëve të Kuvebdit të Kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale, zëdhënësja e kë...

Senatori Amerikan: E Kemi Lënë Ballkanin Perëndimor në Duar të Rusisë

Senatori demokrat i Shteteve të Bashkuara, Ben Cardin, në një intervistë për Shërbimin e Ballkanit të Radios Evropa e Lirë thotë se rajoni i Ballkanit duhet të marrë ...

Gjetja e Identitetit të Humbur në Venedik

Kur e mori ftesën për ta përfaqësuar Kosovën në Bienalen e Venedikut, Xhafa thotë të jetë ndjerë “bajagi i befasuar”.

Isa Mustafa Shpërfill Gazin Lotsjellës dhe Thirrjet për Dorëheqje

Në dy vitet e para të tij si kryeministër, Isa Mustafa ka parë pothuaj gjithçka. Protesta në rrugë për shkak apo në pritje të vendimeve të tij, ...

Schwendiman: Gjykata Speciale Nuk është Anti-Shqiptare

Në intervistën e tij të parë që prej emërimit kryeprokuror i Gjykatës së re Speciale të Kosovës, David Schwendiman tha për BIRN se kriminelët ...