Postet nga: bienalja e venedikut

Inaugurohet pavijoni i Kosovës në Bienalen e Arkitekturës në Venedik (Foto) 

Është inauguruar sot solemnisht pavijoni i Republikës së Kosovës në ekspozitën e 17 ndërkombëtare të Arkitekturës në Bienalen e Venedikut.

Sot hapet pavijoni i Kosovës në Bienalen e Venedikut 

Nis sot në Venedik të Italisë edicioni i 17 -të i Bienales së Arkitekturës. Pjesë e këtij aktiviteti është edhe Kosovë, e cila sot pritet të hapë pavijonin e ...

FOTO - Alban Muja në Bienalen e Venedikut

Hapja e pavijonit të Kosovës në Bienalen e Venedikut është bërë sot. KALLXO.com ju sjellë fotografi nga ceremonia e hapjes së Bienales.

Intervistë me Alban Mujën, artisti që përfaqëson Kosovën në Bienalen e Venedikut

Ajo për të cilën do të flitet më së shumti sivjet në Bienalen e Venedikut është ekspozimi i anijes së fundosur, ku humbën jetën mes 700 e 1.100 ...

Ky është ekipi dhe projekti kosovar që do ta përfaqësohet në Bienalen Venedikut 2019

Ministria e Kulturës dhe Galeria Kombëtare kanë prezantuar gjatë ditës së sotme ekipin dhe projektin që do ta përfaqësojë Kosovës në edicionin e 58 të ...

Eliza Hoxha sjell librin që pasqyron Kosovën e viteve të 90-ta

Pas prezantimit të Kosovës në Bienalen e Venedikut, Eliza Hoxha ka sjellë librin “Qyteti është kudo”, duke iu referuar historisë së Prishtinës të viteve të 90-ta.

Kosova hap pavijonin në Bienalen e Venedikut

Sot në Venedik të Italisë ka nisur punimet edicioni i 16-të i Ekspozitës Ndërkombëtare të Arkitekturës së Bienales së Venedikut ku edhe zyrtarisht Kosova ka hapur ...

Gjetja e Identitetit të Humbur në Venedik

Kur e mori ftesën për ta përfaqësuar Kosovën në Bienalen e Venedikut, Xhafa thotë të jetë ndjerë “bajagi i befasuar”.