Postet nga: hakerët

Gjoba e paralajmërime për burg për “hakerët nga Kosova”

Ligji për sigurinë kibernetike pritet të sjellë në Kosovë një varg të risive. Aty janë paraparë themelimi i një Agjencie speciale për siguri kibernetike e po ashtu gjoba ...

Dosja e Prokurorisë se si të dyshuarit përfituan rreth 200 mijë euro nga xhirollogaritë bankare të hakuara

Nëntë prej dhjetë ‘hakerëve’ të akuzuar për përfitimin e rreth 200 mijë eurove duke falsifikuar çeqet dhe tërhequr para nga bankat janë ulur sot në bankë...

SHBA shkatërron rrjetin e hakerave që grabiti më shumë se 100 milionë dollar

Një rrjet ndërkombëtar hakerash që ka zhvatur më shumë se 100 milionë dollarë nga spitalet dhe organizatat e tjera në mbarë botën, është shkatërruar pas një infiltrimi ...

Dështon seanca gjyqësore ndaj grupit të hakerëve të akuzuar për falsifikim të çeqeve bankare

Në Gjykatën në Prishtinë ka filluar rishtazi gjykimi ndaj grupit të hakerëve, pasi që për tre muaj me radhë nuk është mbajtur asnjë shqyrtim gjyqësor në ...

Dilemat për publikimin e informacioneve të hakuara nga iranianët

Një vijë e hollë e ndan interesin e publikut nga privatësia dhe sekretet shetërore.

Gashi rrëfen si i liroi Kosova 20 hakerë bankash

Kreshnik Gashi, kryeredaktor i KALLXO.com ka treguar për ngecjet e sistemit të drejtësisë në Kosovë për t’i luftuar dhe dënuar kryerësit e krimeve ...

Gashi: Shumica e sulmeve kibernetike në Kosovë kanë përfunduar pa hetime penale, pa u zbuluar kush po i kryen

Në emisionin “Kallxo Përnime” po diskutohet për rrjedhjen e informacioneve dhe gjendjen me sigurinë kibernetike në Ballkanin Perëndimor dhe në botë.

Rama: Hakerët mes 10 grupeve kryesore të terrorizmit kibernetik

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shpjeguar në një intervistë për “Washington Post” përse vendosi të ndërpresë marrëdhëniet diplomatike me Iranin pas sulmeve kibernetike.