Postet nga: greqia

Bislimi në Greqi për të diskutuar rreth Ballkanit Perëndimor dhe zgjerimit të BE-së

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi ka udhëtuar për në Greqi për një vizitë dyditore.

Greqia bashkëpunuese me Kosovën, e palëkundur nga qëndrimi rreth njohjes

Një copëz shpresë se Greqia do ta njoh Kosovën ishte ngjallë në vitin 2023, gjatë kohës kur kryeministri kosovar, Albin Kurti, pati shpeshtuar vizitat zyrtare në Athinë. Por, ...

Greqia bëhet vendi i parë i krishterë ortodoks që legalizon martesat e së njëjtës gjini

Greqia ka bërë histori si vendi i parë i krishterë ortodoks në botë që i legalizon martesat e së njëjtës gjini pas miratimit të një reforme historike ...

Vendet e BE-së ashpërsojnë ligjet e migracionit

Gjermania, Italia, Franca duan të reduktojnë migracionin ilegal. Kjo temë pritet të luajë rol të rëndësishëm në zgjedhjet për Parlamentin e ri Europian në vitin 2024.

Sekuestrohen 107 vepra arti në Shqipëri që i përkasin antikitetit grek

Policia e Fierit në Shqipëri ka sekuestruar 107 vepra arti, që dyshohet se janë trafikuar nga Greqia.

Ngërçi me Greqinë, Rama: Rasti Beleri s’mund të lidhet me bisedimet me BE-në

Në Tiranë, kryeministri Edi Rama përsëriti sot se përplasja me Greqinë për rastin e kryetarit të zgjedhur të Himarës nuk ka të bëjë me ...

Greqia dhe Turqia bien dakord të përmirësojnë marrëdhëniet mes tyre

Greqia dhe Turqia ranë dakord të enjten të ripërtërijnë marrëdhëniet, duke paraqitur një plan për një një epokë të re lidhjesh më të ngushta mes ...

Zhduken 13 anëtarë të ekuipazhit, pasi anija e tyre fundoset në ishullin grek

Një anije mallrash është fundosur në ishullin grek, Lesbos, për shkak të stuhisë detare të dielën në mëngjes, duke bërë që 13 prej anëtarëve të ...