Postet nga: greqia

Greqia rihap kufijtë për 29 vende

Greqia njoftoi të premten se duke filluar nga data 15 qershor do të rihapë kufijtë për qytetarët e 29 vendeve të botës.

Kryeministri grek uron Kurtin, e përmend edhe dialogun Kosovë - Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar telegram urimi nga kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, i cili e ka përgëzuar për zgjedhjen e tij në krye ...

Zv/kryeministri Abazi: Njohja e Pavarësisë së Kosovës nga Greqia forcon stabilitetin

 

Parlamenti grek voton për marrëveshjen me Maqedoninë

Ligjvënësit grekë pritet të votojnë sot një marrëveshje historike për ndryshimin e emrit të Maqedonisë dhe për t'i dhënë fund kontestit të gjatë diplomatik ...

Debat i 'nxehtë' në Parlamentin grek

Seanca për ratifikimin e Marrëveshjes së Prespës, në Parlamentin grek, filloi me debat të “nxehtë” dhe në atmosferë të tensionuar.

Zaev kërkon votat e opozitës shqiptare për ndryshimet kushtetuese

Partitë politike shqiptare kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përfitimet e mundshme nga ndryshimet kushtetuese për zbatimin e marrëveshjes së emrit me Greqinë.

Nacionalistët grekë vërshojnë fshatin shqiptar për funeralin e Konstandin Kaçifas

Ultranacionalistët grekë u bashkuan në një fshat në jug të Shqipërisë të enjten për funeralin e Kostandinos Kaçifas, i cili vdiq në një shkëmbim zjarri ...

Qeveria greke kërkon emër të ri për Maqedoninë

Propozimi, të cilin e shpalosi kryeministri Zaev, është bazë e shkëlqyeshme për zgjidhjen e çështjes së emrit, mendon zvëvendëskryeministrja, Radmilla Shekerinska.