Postet nga: fotografitë

Ekspozita ‘Capturing Diversity’, diverisiteti kulturor në Kosovë përmes fotografive

Organizuar nga Qendra për Veprime Afirmative Sociale (CASA) është hapur të hënën, më 20.05.2024 në Qendrën Barabar në Hotel “Grand” në Prishtinë ekspozita fotografike "Capturing Diversity".

Fotografitë më të vështira për fotoreporterin Ilaz Bylykbashi

“Fotografia që më ka shkatërruar ka qenë arkivoli i parë që e kam hapë në Suharekë të ushtarëve shqiptarë që u kthyen të vrarë. Ajo s’ka qenë ...

Fotografitë e historisë

Mijëra fotografi ruhen në Fototekën e Laboratorit të digjitalizimit dhe mikrofilmimit të dokumenteve arkivore në  Agjencisë Shtetërore të Arkivave të Kosovës.

Festivali ‘Fotoist’, Myftiu flet për organizmin e festivalit më të madh të fotografisë në rajon

Një festival i veçantë dhe i pa parë ndonjëherë në vend, por edhe në rajon u mbajt muajin që shkoi në Kosovë. Për 4 ditë me radhë nga 25 ...

Hapet ekspozita me fotografi të ish-presidentit Ibrahim Rugova

Fotografi Adnan Ruhani ka hapur sot në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, ekspozitën me fotografi të ish-presidentit Ibrahim Rugova, të quajtur “Shtrë...

Llojet e Pulave që nuk i Keni Parë Kurrë

Një fotograf profesionist i quajtur Matteo ishte gjithmonë i hipnotizuar nga bukuria e zogjve, kështu ai vendosi t’i fotografojë pulat më të veçanta dhe më të bukura ...

Fotot e Facebookut e Dërgojnë në Polici Gjilanasin

Një burrë nga Gjilani është arrestuar pasi që kishte postuar fotografi në Facebook ku shihej se kishte armë.