Postet nga: film

Rrëfimi nga Kosova Triumfon në Berlinale

Filmi holandez me rrëfim nga Kosova, fitues i ariut të kristalt për “Best short film”.

Film për Kosovarët që iu Bashkuan ISIS-it

Filmi ‘Forgive Me’ i regjisorit kosovar Besim Ugzmajli, trajton shkuarjen e shumë qytetarëve të Kosovës në zonat e luftës në Siri e Irak si dhe tragjedinë që ...

Filmi për Fqinjësinë Shqiptaro- Serbe që Synon Ekranin e BAFTA-s

“Kësulat” është film i zhanrit dramë në të cilin pasqyrohet jeta e dy familjeve, një shqiptare dhe një serbe, shokë dhe fqinj nga i njëjti fshat në Kosovë, ...

Producentët e ‘Robin Hood’ Akuzohen se Dëmtuan Dubrovnikun

Autoritetet në qytetin kroat të Dubrovnikut janë akuzuar për “degradim të papërgjegjshëm” të trashëgimisë së qytetit në lidhje me xhirimin e filmit të Hollivudit Robin Hood: ...

Kthimi i ‘Shtëpisë’ në Shtëpi

Producenti i filmit 20 minutësh, Shpat Deda, tregoi rrugëtimin e filmit 20 minutësh deri te shpërblimi që mori duke u bërë filmi i parë kosovar që merr ç...

Regjisori Kosovar Fokuson Kamerën te Trauma e Pasluftës

Gazmend Bajri mund të përdorë eksperiencat e njerëzve të tjerë në filmat e tij, por të kuptuarit e tij se çfarë ata mendojnë dhe si ndihen bazohet në ...

Jeta në Këpucët e Refugjatit

Filmdashësit në Kosovë kanë pasur mundësi që mbrëmë në të njëjtën kohë të shohin premierën e filmit “Home” i cili është ko-produksion i “DokuFest” ...

Mëkatet e Luftës që Sjell Lufta për Mbijetesë

Qytetarët të cilët kanë dashur që të largohen nga situata e krijuar sot në Kuvendin e Kosovës e kanë pasur mundësinë që të shikojnë filmin “Engjë...