Postet nga: feride rushiti

Përmes rrëfimeve deri te drejtësia

Feride Rushiti, drejtoreshë ekzekutive në Qendrën Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se çështja ...

Dhuna seksuale në luftë, çfarë po ndodh me të drejtat e të mbijetuarve?

Qeveria e Kosovës ka paraparë pensione për të mbijetuarit e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit.

KRCT: Pritja e gjatë për njohjen e statusit, ankth te të mbjetuarit e dhunës seksuale në luftë

Pritja deri një vjeçare për shqyrtimin e aplikacioneve për njohjen e statusit të viktimave të dhunës seksuale në luftë po konsiderohet e tepërt nga shoqë...

Një fotografi rikthen mijëra dhimbje

Një fotografi e shfaqur në ambientet e Kuvendit të Kosovës të enjten, freskoi dhimbjen e mijëra grave shqiptare që janë dhunuar seksualisht nga forcat serbe gjatë viteve 1998-1999.

Promovohet libri “Unë e Përdhunuara” nga Ramize Murtezi -Shala

Është promovuar të premten libri i "Unë e përdhunuara" e autores Ramize Murtezi -Shala.

Arsimi cilësor si ndihmë në luftën kundër traumës

Në konferencën “Trauma dhe Familja” doktoresha Mimoza Shahini tha se traumat luftohen me arsim cilësor.

Rushiti: Çmimi i Nderon Viktimat e Dhunës Seksuale

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka ndarë Feride Rushitit, Çmimin Ndërkombëtar për Grua të Guximshme. Rushiti është drejtore e Qendrës për Rehabilitimin e Viktimave të ...

Thaçi Uron Feride Rushitin për Çmimin 'Grua e Guximshme'

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka uruar Feride Rushitin në ditën kur ajo mori një çmim prestigjioz nga Departamenti Amerikan i Shtetit.