Postet nga: Emanuel Macron

Macron nënshkruan ligjin për reformën në pensione, pavarësisht protestave

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e ka nënshkruar të shtunën ligjin për reformën në pensione, duke sfiduar tre muaj protesta dhe zotimet e sindikatave se nuk do ...

Presidenti Macron i mbijetoi votave të mosbesimit

Qeveria franceze u ka mbijetuar dy votave të mosbesimit, dhe Emmanuel Macron vazhdon të përballet me protesta dhe greva për vendimin e tij për ta përdorur ...

Kancelari i Gjermanisë flet për planin evropian për Kosovën e Serbinë

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz e ka quajtur "mundësi historike" planin evropian për marrëveshje në mes Kosovës dhe Serbisë.

Pse po përballen Macron dhe sindikatat për pensionet?

Qeveria franceze pritet të prezantojë të hënën një projekt-ligj që parashikon ndryshime të gjera në sistemin e pensioneve që do të shtyjnë moshën e daljes në pension ...

Macron: Franca, Gjermania do të sigurojnë njëra-tjetrën me gaz dhe energji elektrike

Franca do të dërgojë gaz në Gjermani nëse do te jetë e nevojshme, ndërkohë që Gjermania është e gatshme t’i sigurojë këtij vendi energji elektrike, ...

Macron propozon union të ri politik për shtetet joanëtare të BE-së

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, paralajmëroi të hënën se mund të duhen dekada derisa Ukraina të anëtarësohet në Bashkimin Evropian dhe propozoi krijimin e ...

Macron inaugurohet për një mandat të dytë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u inaugurua të shtunën për një mandat të dytë, duke u zotuar se fillimisht do të ndërmarrë veprime për të ...

Presidenca serbe: Macron i tha Vuçiqit se Serbia është e para në radhë për anëtarësim në BE

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.