Postet nga: Emanuel Macron

Macron për dialogun Kosovë-Serbi: Do të sigurohemi që çdo hap i marrëveshjes për normalizim do të përmbushet

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se Parisi do të sigurohet që çdo hap i Marrëveshjes në rrugën drejt normalizimit të raporteve, që është arritur mes Kosovë...

Vuçiq, Macronit: Kosova s'ka bërë asgjë për përparimin e dialogut

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, gjatë një adresimi të përbashkët në Paris me homologun francez, Emmanuel Macron, tha se qëndrimi se Prishtina dhe Beogradi “kanë bë...

Franca bëhet vendi i parë në botë që i përfshin të drejtat e abortit në kushtetutë

Franca bëhet vendi i parë në botë që i sanksionon të drejtat e abortit në kushtetutën e saj. Ky veprim ishte një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj ...

Macron thotë se njohja e një shteti palestinez nuk është tabu për Francën

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se njohja e një shteti palestinez nuk është “tabu” për Francën, teksa po rriten pakënaqësitë ndërkombëtare me ...

Parlamenti francez e kundërshton projektligjin e presidentit Macron për imigracionin

Parlamenti francez nuk e ka votuar të hënën një projekt-ligj kryesor të imigracionit të qeverisë së Presidentit Emmanuel Macron, duke bërë që ministri i tij i brendshë...

Macroni i bën thirrje Izraelit ta ndalë vrasjen e grave dhe foshnjave në Gazë

Izraeli duhet patjetër t’i ndalë bombardimet në Rripin e Gazës dhe vrasjen e civilëve, tha presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në një intervistë për ...

Macron nënshkruan ligjin për reformën në pensione, pavarësisht protestave

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e ka nënshkruar të shtunën ligjin për reformën në pensione, duke sfiduar tre muaj protesta dhe zotimet e sindikatave se nuk do ...

Presidenti Macron i mbijetoi votave të mosbesimit

Qeveria franceze u ka mbijetuar dy votave të mosbesimit, dhe Emmanuel Macron vazhdon të përballet me protesta dhe greva për vendimin e tij për ta përdorur ...