Postet nga: Bujqësia

'Qeveria në hije' e PDK-së, Naim Ismajli emërohet koordinator për bujqësi

Naim Ismajli është emëruar koordinator i Departamentit për bujqësi dhe zhvillim rural në "Qeverinë në hije" të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK).

Ministri i Bujqësisë: Bashkëpunimi mes nivelit qëndror dhe lokal është krucial për zhvillimin e bujqësisë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, ka thënë se bashkëpunimi mes nivelit qëndror dhe lokal është krucial për zhvillimin e bujqësisë.

Ministri Peci viziton bujkun që pas 30 viteve vendosi ta punojë tokën djerrinë

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci ka vizituar mëngjesin e sotëm Nexhat Brahimi në Koshtovë të Vllahisë, i cili ka vendosur që ta punojë tokën e mbetur ...

Fermerët e Ballkanit paguajnë kostot e temperaturave të larta

Duke u mbështetur te reshjet e shiut, fermerët në të gjithë Ballkanin përballen me vështirësi financiare pas një vere me temperatura të larta.

Si ka ndikuar bora e pranverës në kulturat bujqësore?

Mot i paqëndrueshëm, me borë dhe me temperatura nën vlerat e mesatareve po mbretëron edhe në ditët e para të stinës së pranverës. ...

Bien për 2.1 % çmimet në inputet bujqësore në Kosovë

Çmimet në inputet bujqësore pësuan rënie prej më shumë se 2 për qind në tremujorin e fundit të vitit 2020, në krahasim me periudhën e njëjtë ...

Kastrati i AAK-së: Dëmet në bujqësi do të kompensohen deri në 80 për qind

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka premtuar se nëse do të udhëheqin me Ministrinë e Bujqësisë, të gjitha dëmet natyrore që do u ...

Energjia, bujqësia dhe ambienti sonte në DebatPernime - LIVE

Energjia, bujqësia dhe ambienti, janë temat që do diskutohen sonte në #DebatPernime.