Postet nga: borell

Irani konfirmon vizitën 'e papritur' të Borrell

Irani konfirmoi të premten se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell do të udhëtojë më 24 qershor për bisedime që lidhen me përpjekjet për të ...

Borell: Arritja e marrëveshjes së sotme, hap i rëndësishëm në dialog

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka thënë se ka folur me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe ...

Shefja e Komisionit Evropian dhe kryediplomati i BE-së në rrugë për në Kiev

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, janë rrugës për në kryeqytetin ukrainas Kiev.

Borell: BE do të flasë me talebanët, por nuk do ta njohë qeverinë e tyre

Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian janë dakorduar mbi nevojën për të qenë pjesë e bisedimeve me talebanët, por nuk kanë pranuar zyrtarisht njohjen e qeverisë ...

Kush dhe çfarë humb nga dështimi i dialogut Kosovë-Serbi? 

Para nisjes së takimit midis udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë më 19 korrik në Bruksel, shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell tha se kohëzgjatja e këtij ...

Borrell deklarohet pas takimeve të ndara me Kurtin dhe Vuçiq

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, pas takimeve të ndara që pati sot me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti ...

BE-ja e sheh si vazhdim dhe jo si fillim të ri dialogun 

Bashkimi Evropian i sheh takimet e ardhshme në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, si vazhdim i dialogut, e jo si ndonjë fillim i ri i tij. ...

Borrell i jep kohë Kurtit të bëhet gati për dialog me Serbinë

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell theksoi edhe njëherë domosdoshmërinë e liberalizimit të vizave për Kosovën dhe shpjegoi se dialogu Serbi – Kosovë do ...