Postet nga: bombardimet e nato-s

Kompania e dhëndrit të Trump do të rinovojë ish-shtabin ushtarak të bombarduar nga NATO në Serbi

Kompania e investimeve e dhëndrit të ish-presidentit amerikan do të “rivitalizojë” ish-shtabin ushtarak jugosllav në Beograd, të goditur gjatë bombardimeve të NATO-s në Jugosllavi në vitin 1999, dhe do të ...

Rusia dështon sërish në nismën për debat në Këshillin e Sigurimit mbi ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë

Rusia dështoi të enjten në përpjekjen për një seancë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ku do të diskutohej rreth fushatës së bombardimeve ...

QUINT-i në Serbi: Ndërhyrja ushtarake e NATO-s ishte për të ndaluar një katastrofë humanitare

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it në Serbi kanë dalë me një deklaratë të përbashkët për bombardimet e NATO-s ndaj ushtrisë serbe, 25 vjet më parë, më 24.03.1999.

Wesley Clark: Shkëputja e Kosovës u diktua nga veprimet serbe, tani dy vendet të gjejnë rrugën për të ecur përpara

25 vjet pas ndërhyrjes së NATO-s për të ndalur spastrimin etnik në Kosovë, gjenerali Wesley Clark thotë se është krenar për operacionin që ai udhëhoqi dhe se ...

Natasha Kandiq: Autoritetet serbe akuzojnë NATO-n për agresion, për të mbuluar krimet e veta

Duke akuzuar NATO-n për agresion, autoritet në Serbi kanë për qëllim mbulimin e krimeve në Kosovë, thotë aktivistja serbe për të drejtat e njeriut, Natasha Kandiq.

24 marsi ‘i lirisë’ në mes të luftës

Një fije e hollë kishte dalluar krismat e lirisë nga krismat e luftës më 24 mars 1999. Rrëfimet drithëruese të asaj dite nga një 17-vjeçare dhe një të ...

'Bombat e shpresës'

Mes frikës dhe dëshirës shqiptarët pritën bombardimet e para të forcave ajrore të Aleancës Veri-atlantike, NATO, kundër forcave serbe në Kosovë, të cilat ...

Në 24 vjetorin e bombardimeve, Osmani nderon të rënët që shërbyen në NATO e KFOR

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, në 24 vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s, ka bërë homazhe në nderim të burrave dhe grave që kanë shërbyer në partneritet ...