Postet nga: anton Çetta

Shtatorja e Anton Çettës në Prishtinë - Fotogaleri

Shtatorja e albanologut dhe pajtuesit të gjaqeve, Anton Çettës është vendosur në oborrin e Fakultetit të Filologjisë së Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” në kryeqytet.

Injorimi i 31-vjetorit të tubimit te "Verrat e Llukës" dhe inaugurimit të bustit të Anton Çettës nga presidentja dhe kryeministri

Më 1 maj, është shënuar 31-vjetori i tubimit më të madh të pajtimit të gjaqeve që mblodhi rreth gjysmë milioni shqiptarë në vendin e njohur si “Verrat e Llukës” ...

Në Klinë përurohet busti i Anton Çettës në 31 vjetorin e pajtimit të gjaqeve

31 vite nga koha kur funksionoi Lëvizja e Pajtimit të Gjaqeve në Kosovë, sot në qytetin e Klinës është përuruar busti i parë i atdhetarit Anton Çetta, që ...

31 vjet nga nisma për pajtimin e gjaqeve

Më 2 shkurt 1990 me nismën e Anton Çettës kishte nisur në Kosovë aksioni atdhetar e humanitar i faljes së gjaqeve, që ka marrë përmasa të gjera, duke u ...

Familja kundërshton vendosjen e shtatores së Anton Çettës në oborrin e Katedrales

Vajzat e Anton Çettës kanë kundërshtuar vendimin e Ipeshkëvisë së Kosovës që shtatorja e Anton Çettës të vendoset në oborrin e Katedrales “Nënë Tereza” ...

Biblioteka Kombëtare hap dy ekspozita për Anton Çettën

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani”, ka hapur sot ekspozitën “Anton Çetta: 100-Vjetori i lindjes”, me libra dhe artikuj të dhe për Anton Çettën ...

Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, 'Pjetër Bogdani'

Biblioteka Kombëtar e Kosovës, “Pjetër Bogdani” ka shënuar sot 76 vjetorin e themelimit të saj.

Shtatorja e Anton Çettës do vendoset në parkun para Fakultetit Filologjik

Kuvendi Komunal i Prishtinës ka miratuar propozimin për vendosjen e shtatores së veprimtarit të çështjes kombëtare, Anton Çetta, në parkun para Fakultetit Filologjik në Prishtinë.