Postet nga: Aktakuze per krime lufte

Aktakuzë për krime lufte ndaj dy serbëve

Prokuroria Speciale ka njoftuar se ka ngritur aktakuzë ndaj dy personave të nacionalitetit serb me inicialet D. M. dhe Z. K. për kryerje të krimeve të luftës gjatë ...

Mbyllet për publikun gjykimi për krime lufte ndaj Dejan Raçiq

Gjykimi në mungesë ndaj Dejan Raçiq, i akuzuar nga Prokuroria Speciale për krime lufte ndaj popullatës civile ka filluar të mërkurën - 21.02.2024, në Gjykatën ...

Prokurorja jashtë vendit, dështon seanca fillestare ndaj të akuzuarit për krime lufte

Në Gjykatën e Prishtinës ka dështuar të mbahet seanca fillestare ndaj të akuzuarit për krime lufte, Dejan Raçiq, për shkak të mungesës së ...

Gjykimi ndaj Thaçit dhe të tjerëve në Speciale vazhdon në seancë të mbyllur

Në gjykimin ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi, të akuzuar për krime lufte e krime kundër njerëzimit, ...

Dëshmitari radhës në Speciale është familjar i një viktime që pretendohet se është vrarë dhe zhdukur në Drenoc

Në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasnqit dhe Rexhep Selimit në Gjykatën e Speciale në Hagë, është duke dhënë dëshmi dëshmitari i radhë...

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë masive për Masakrën e Mejës

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzë ndaj 53 personave të dyshuar për masakrën e Mejës dhe fshatrave të regjionit Reka e Keqe, të ...

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë ndaj një serbi lidhur me masakrën në Burgun e Dubravës

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër serbit me inicialet G. M. lidhur me masakrën n Burgun e Dubravës në vitin 1999.

Dosja – Akuza për krime lufte - E detyruan 15-vjecarin ta mbante trupin e të ekzekutuarit në shpinë

I akuzuari për krime lufte ndaj popullatës civile, Dushko Arsiq, është ulur sot sërish në bankën e të akuzuarve në Gjykatën e Prishtinës pë...