Postet nga: Afganistan

Talibanët pretendojnë se dronët e SHBA-së po përdorin hapësirën ajrore të Pakistanit

Ministria e Mbrojtjes së talibanëve ka pretenduar se Pakistani ka lejuar që dronët amerikanë të përdorin hapësirën e tij ajrore për të pasur qasje ...

Ish-komandantët amerikanë: SHBA nuk janë më të sigurta pas tërheqjes nga Afganistani

Një vit pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara nga Afganistani, ende shtrohet pyetja: a ishte ky vendimi i duhur? Në një intervistë ekskluzive për korrespondenten e Zërit ...

Mbi 300 afganë vazhdojnë të strehohen në Kosovë

Afganët e strehuar përkohësisht në Kosovë mund të qëndrojnë edhe për një vit, konfirmuan për Radion Evropa e Lirë nga Ministria e Punëve ...

Nga shpërthimi në një xhami në Kabul mbesin të vdekur 21 persona

Nga shpërthimi që ka ndodhur në një xhami në kryeqytetin afgan, Kabul përgjatë lutjeve në mbrëmje më 17 gusht, kanë mbetur të vdekur 21 persona.

Shpërthim në një xhami në Kabul, dyshohet për shumë viktima

Një shpërthim i madh ka ndodhur në një xhami në kryeqytetin afgan Kabul, thotë policia, raporton BBC.

BE: Talibanët kanë dështuar të krijojnë sistem politik gjithëpërfshirës

Bashkimi Evropian ka akuzuar talibanët se "kanë dështuar të krijojnë një sistem politik gjithëpërfshirës", në prag të përvjetorit të parë të sundimit të lë...

Mbi 60 për qind e gazetarëve janë larguar nga Afganistani që nga ardhja në pushtet e talibanëve

Pothuajse 60 për qind e gazetarëve afganë kanë humbur punën ose kanë ikur nga vendi që nga ardhja në pushtet e talibanëve një vit më parë, sipas ...

Me kthimin e talibanëve, jeta e vajzave afgane është “shkatërruar”

Një grup humanitar tha se një vit pas kthimit në pushtet të talibanëve, vajzat afgane janë përballur me krizë të rëndë ekonomike dhe kufizime të reja që ...