Postet nga: Afganistan

Shtëpia e Bardhë: Presidenti nuk është informuar për komplote ruse në Afganistan

Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Trump nuk është informuar më parë se ekzistojnë raporte të zbulimit amerikan që, sipas një gazete amerikane, tregojnë se shërbimet inteligjente ruse ...

Sulmet ajrore amerikane shënjestrojnë talibanët në Afganistan

Ushtria amerikane ka thënë se ka nisur sulmet e para ajrore kundër talibanëve prej kur është arritur pajtueshmëri për armëpushim nga forcat militante dhe ...

Afganistani liron 900 talebanë dhe shpreson zgjatjen e armëpushimit

Qeveria afgane ka liruar rreth 900 talebanë të burgosur sot, duke shpresuar se kështu do të inkurajojë kryengritësit ta zgjasin armëpushimin treditor të cilin e kanë shpallur në ...

Talibanët në Afganistan shpallin armëpushim treditor gjatë Bajramit

Talibanët në Afganistan kanë shpallur armëpushim treditor, për të shënuar festën e Fitër Bajramit. Pas këtij njoftimi, presidenti afgan, Ashraf Ghani po ashtu ...

Pompeo përshendet marrëveshjen mes rivalëve politik në Afganistan

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, përshëndeti një marrëveshje për ndarjen e pushtetit, mes presidentit të Afganistanit, Ashraf Ghani dhe rivalit të tij politik, Abdullah Abdullah.

ShBA-ja dhe talibanët nënshkruajnë marrëveshje për t'i dhënë fund konfliktit në Afganistan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe talibanët kanë nënshkruar një "marrëveshje gjithëpërfshirëse të paqes" për t'i dhënë fund luftimeve në Afganistan ...

Zgjedhjet presidenciale në Afganistan, rizgjidhet presidenti aktual

Presidenti aktual i Afganistanit, Ashraf Ghani, është rizgjedhur edhe për një mandat.

SHBA dhe talibanët arrijnë marrëveshje për ndalje të sulmeve

Shtetet e Bashkuara kanë arritur marrëveshje me talibanët për ulje të shkallës së dhunës për një javë, proces, i cili më vonë mund të ...