Postet nga: Afganistan

Shpërthim në një xhami në Kabul, dyshohet për shumë viktima

Një shpërthim i madh ka ndodhur në një xhami në kryeqytetin afgan Kabul, thotë policia, raporton BBC.

BE: Talibanët kanë dështuar të krijojnë sistem politik gjithëpërfshirës

Bashkimi Evropian ka akuzuar talibanët se "kanë dështuar të krijojnë një sistem politik gjithëpërfshirës", në prag të përvjetorit të parë të sundimit të lë...

Mbi 60 për qind e gazetarëve janë larguar nga Afganistani që nga ardhja në pushtet e talibanëve

Pothuajse 60 për qind e gazetarëve afganë kanë humbur punën ose kanë ikur nga vendi që nga ardhja në pushtet e talibanëve një vit më parë, sipas ...

Me kthimin e talibanëve, jeta e vajzave afgane është “shkatërruar”

Një grup humanitar tha se një vit pas kthimit në pushtet të talibanëve, vajzat afgane janë përballur me krizë të rëndë ekonomike dhe kufizime të reja që ...

Një vit pas marrjes së pushtetit, a do të qëndrojnë talibanët?

Një vit pas rrëzimit të Qeverisë afgane të njohur ndërkombëtarisht dhe marrjes së pushtetit, talibanët kanë konsoliduar kontrollin e tyre të ngushtë mbi vendin e shkatë...

Talibanët shtypin mediat afgane me dekret

Kur korrespondentja për Afganistanin, Lynne O'Donnell, u rikthye në Kabul për të raportuar pas pothuajse një viti pas marrjes së pushtetit nga talibanët, e dinte se kjo ...

Talibanët thonë se një bombë vrau 8 persona në zonën shiite të Kabulit

ISLAMABAD (AP) - Një bombë e fshehur në një karrocë shpërtheu të premten pranë një xhamie në një lagje të pakicës shiite të kryeqytetit afgan, duke vrarë të ...

Vrasja e Ayman al-Zawahirit trondit qeverinë afgane

Presidenti Joe Biden tha të hënën se një sulm amerikan me raketë gjatë fundjavës vrau kreun e al-Kaidës, Ayman al-Zawahiri, i cili ishte një nga terroristë...