Postet nga: Afganistan

Tërmeti në Afganistan dhe Pakistan vret të paktën 13 persona

Të paktën 13 persona kanë mbetur të vrarë dhe më shumë se 90 të plagosur në Pakistan dhe Afganistan pas një tërmeti me magnitudë 6.5 që goditi të martën vonë, ...

BE: Talibanët nuk kanë dhënë zotim për rihapjen e shkollave për vajzat afgane

Autoritetet talibane nuk kanë dhënë asnjë zotim për rihapjen e shkollave dhe universiteteve për gratë dhe vajzat afgane gjatë vitit të ri shkollor.

Afganistani thotë se 80 shtetas të tij kanë vdekur pas fundosjes së anijes në Itali

Ministria e Jashtme e udhëhequr nga talibanët afganë tha se 80 shtetas afganë, përfshirë fëmijë, kanë vdekur gjatë fundosjes së anijes në jug të Italisë më 26 shkurt.

Aktivistja afgane që mbështet dialogun me talibanët nominohet për Çmimin Nobel për Paqe

Kur talibanët morën kontrollin në Afganistan në gusht të vitit 2021, qindra aktiviste të të drejtave të grave u larguan nga vendi, nga frika e hakmarrjes nga grupi ekstremist.

"Shkëndija e shpresës': Gratë afgane i kthehen mësimit virtual

Zarghona Pamiri hoqi dorë nga arsimimi i saj kur talibanët në Afganistan ua ndaluan grave në dhjetor që të shkolloheshin dhe të shkonin në universitet.

Afganistan, të ftohtit ekstrem vret më shumë se 150 persona

Të paktën 157 njerëz kanë vdekur për shkak të dimrit të ashpër të Afganistanit, ka deklaruar të martën një zyrtar i talebanëve.

SHBA: OKB-ja t'i nxisë talibanët të heqin kufizimet për gratë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), të premten, kanë inkurajuar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) të miratojë një rezolutë që u bën thirrje autoriteteve ...

Disa organizata ndërkombëtare pezullojnë punën e tyre në Afganistan

Tri organizata të mëdha jo-qeveritare (OJQ) kanë pezulluar punën e tyre në Afganistan pasi talibanët i ndaluan gratë që të punojnë për to.