Postet nga: 9 maji

Si e zuri Dita e Evropës Kosovën këtë vit?

Ndryshe prej viteve të tjera, këtë vit 9 maji Kosovën e ka zënë dy hapa 'më afër' kontintetit që i përket, Evropës. 

Qeveria uron Ditën e Evropës

Duke përmendur sukseset e Kosovës drejt integrimit evropian të shënuara gjatë këtij viti: votimin e parë drejt antarësimit në Këshillin e Evropës dhe ...

Besa Luzha: Pagesat për lehonat duhet të mbulohen nga shteti, jo të ngarkohet sektori privat

Besa Luzha nga Friedrich Ebert Stiftung ka thënë se kushtet e punës në sektorin privat nuk janë të mira.

Visar Prebreza: Duhet të ndryshojë Ligji që 9 maji të jetë pushim dhe bartja e ditëve të festave

Eksperti i hetimeve financiare dhe njohësi i fushës së prokurirmit Visar Prebreza nga BIRN-i ka thënë se Kosova pushon më 9 maj si shkak i një ligji prej ...

Regresi në Integrime - LIVE

Sonte në emisionin #KallxoPernime po transmetohet emisioni për regresin e Kosovës në procesin e integrimeve evropiane  dhe hapat që duhet të marr Kosova në bazë të agjendës ...

Dita e çlirimit të Evropës: Lufta në Ukrainë hedh hije mbi Rusinë

Në orët e 8 dhe 9 majit mori fund Lufta e Dytë Botërore me kapitullimin e Gjermanisë hitleriane. Rusia e feston këtë si "ditën e fitores". Por Putini ...

Pse 9 maji është një ditë e madhe për Rusinë dhe çfarë do të thotë shpallja e luftës

Rusia mund ta ketë pushtuar Ukrainën më 24 shkurt, mirëpo presidenti Vladimir Putin këmbëngul që trupat e tij po kryejnë një "operacion special ushtarak" në vend të ...

Dita e Evropës, Kosova e vetmja që feston e pushon

Megjithëse nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, Kosova në listën e festave zyrtare e feston 9 majin, Ditën e Evropës e për këtë ditë në ...