array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(36) "https://kallxo.com/gjate/interviste/"
 }
}

Kryeakademiku Kraja: Asociacioni nuk bëhet për të drejtat e serbëve por për ta minuar Kosovën

Në një intervistë për KALLXO.com, kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja ka folur për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë ...

"Lidhja e shkurtër", ekspozita unike për diversitetin seksual

Në Galerinë e qytetit të Gjilanit, po qëndron e hapur ekspozita e artit bashkëkohor dhe konceptual, “Lidhja e shkurtër”, e krijuesit Avni Rudaku.

Të depërtosh përmes mjegullës së luftës: si po e luftojnë dezinformimin mbi Ukrainën kontrolluesit e fakteve (fakt-kontrolluesit) nga 70 vende të botës

Ukrainefacts.org ka mbledhur qindra verifikime faktesh mbi pushtimin rus në Ukrainë. Clara Jiménez Cruz shpjegon se si funksionon projekti dhe pse ka rëndësi.

Kosova do ta ‘mobilizojë’ mbështetjen për industrinë e lënë pas dore të filmit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit i Kosovës, Hajrullah Çeku, thotë për BIRN se shteti do t'i ofrojë ndihmë të fortë industrisë së filmit fitues të çmimeve ...

Kurti: Marrëveshja me Serbinë - brenda mandatit të qeverisë sime

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se shpreson për një marrëveshje me Serbinë brenda mandatit të qeverisë së ...

Erotika, tabuja shekullore që e rijetësoi Vlora Nikçi

E mbyllur brenda shtëpisë së secilit, erotika përgjatë gjithë historisë ka arritur të thyej muret e të pasurojë folklorin shqiptar. Edhe pse ende vazhdon të konsiderohet tabu, një ...