Postet nga: zgjedhje

Maqedoni e Veriut, më 22 maj rivotime në disa qendra votimi

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut të shtunën caktoi datën 22 maj për rivotimin në shtatë qendra zgjedhore pasi Gjykata Administrative i hodhi poshtë ankesat ...

Pse Kurti është i interesuar për zgjedhje gati në fund të mandatit?

Asociacioni i komunave me shumicë serbe, Këshilli i Evropës, zgjedhjet në SHBA dhe në BE janë vetëm disa prej arsyeve që, sipas analistit politik, Agon Maliqi, mund ...

LDK i kërkon dorëheqjen Albin Kurtit e pastaj shpërbërje të Kuvendit

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) përmes një letre ka reaguar pas zhvillimeve të fundit politike në vend.

EULEX: Në koordinim me Policinë e Kosovës dhe KFOR-in po e monitorojmë situatën e sigurisë në veri

Shefi i Misionit të Bashkimit Europian për Sundim të Ligjit (EULEX), Giovanni Pietro Barbano, ka bërë të ditur se janë duke bërë monitorimin e situatës së ...

Opozita nuk i përgjigjet me një zë ofertës së Kurtit për zgjedhje të parakohshme

Oferta e kryeministrit Albin Kurti për partitë opozitare se “bashkë mund t'i bëjnë numrat për ta shpërndarë Kuvendin”, ka rikthyer debatin për zgjedhje të parakohshme ...

Krasniqi - Kurtit: Çohu shkojmë në zgjedhje menjëherë, prej nesër nënshkrimet e PDK-së janë gati

Pas ofertës që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ua bëri partive opozitare, për të cilat tha se do i ndihmojë që të shkojë vendi në zgjedhje, ...

Rusët e vazhdojnë votimin në zgjedhjet presidenciale

Rusët e kanë filluar të shtunën ditën e dytë të votimit në zgjedhjet presidenciale, gjatë të cilave ka pasur protesta sporadike nga disa qytetarë, të cilët ...

Portugalia mban zgjedhjet parlamentare

Qytetarët në Portugali votojnë më 10 mars në zgjedhjet parlamentare dhe përballen me zgjedhjen midis një qeverie të qendrës së djathtë apo t’i japin edhe një mandat ...