Postet nga: vmro-dpmne

Mickoski: Nuk pres të më censurohet e drejta njerëzore se si ta quaj shtetin tim

I nominuari për kryeministër të Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski, tha të mërkurën se nuk e ka ndër mend të sillet si, e as nuk ...

Ahmeti: Do ta mbrojmë legjitimitetin e votës shqiptare

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, tha të mërkurën në Tetovë se Fronti Evropian është përfaqësues legjitim i shqiptarëve të Maqedonisë ...

Qeveria e re maqedonase drejt formimit, kryetari i Kuvendit pritet të jetë shqiptar

VMRO DPMNE-ja dhe koalicioni i katër partive politike shqiptare, VLEN, thonë se kanë përfunduar bisedimet për bashkëqeverisje dhe për ndarjen e posteve ministrore në Qeverinë ...

Në Maqedoni të Veriut rivotohet në shtatë vendvotime

Në Maqedoninë e Veriut më 22 maj po rivotohet në shtatë vendvotime në njësinë e pestë dhe të gjashtë zgjedhore, që mund të ndryshojnë numrin e mandateve të fituara nga ...

Ashpërsohet retorika mes Shkupit dhe Athinës për Marrëveshjen e Prespës

Nuk ka hapësirë për lëshime. Greqia do të monitorojë me vëmendje situatën nga afër në Maqedoninë e Veriut. Kërkojmë nga Qeveria dhe presidenti ...

Presidenca maqedonase e justifikon përdorimin e emrit "Maqedoni"

“Presidentja maqedonase në daljet e saj publike ka të drejtë të përdorë emrin 'Maqedoni', si akt i së drejtës personale për vetëvendosje dhe vetidentifikim, duke respektuar ...

Siljanovska fitoi zgjedhjet presidenciale, VMRO me fitoi 58 deputetë, Fronti Europian 19, LSDM 18 dhe VLEN 13 deputetë

Me fitoren e Gordana Siljanovska Davkovës dhe të VMRO-DPMNE-së, sipas rezultateve fillestare të KSHZ-së përfunduan zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare në Maqedoni të Veriut. Të gjithë pjesëmarrësit, ...

VMRO-DPMNE shpall fitoren në zgjedhjet parlamentare dhe në ato presidenciale

Në Maqedoninë e Veriut në orën 7 të mbrëmjes u mbyllën kutitë e votimit për zgedhjet parlamentare dhe balotazhin për presidentin e vendit. VMRO-DPMNE-ja e spektrit ...