Postet nga: vmro-dpmne

VMRO dhe LSDM përplasen në Kuvend për legjitimitetin e Qeverisë së re

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut të dielën, më 16 janar, ka vazhduar debati për zgjedhjen e qeverisë së re, që do të drejtohet nga Dimitar Kovaçevski, kryetar ...

Mickoski: Nëse Zaev nuk jep dorëheqje, do të votojmë mosbesimin e Qeverisë

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski mbrëmjen e sotme para Kuvendit konfirmoi se tashmë kanë siguruar shumicë të re parlamentare, shkruan TV21. Mickoski theksoi se fillimisht do të presin dorë...

VMRO-DPMNE thotë se e ka shumicën e re parlamentare

Kryetari i partisë më të madhe opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO- DPMNE-së, Hristijan Mickovski, ka njoftuar të premten (5 nëntor) në mbrëmje se opozita ka siguruar shumicën ...

KSHZ-ja konfirmon fitoren e VMRO DPMNE-së

Komisioni Shtetërore i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e para preliminare të rundit të dytë të zgjedhjeve lokale në Maqedoninë e Veriut, të cilat e nxjerrin fituese partinë opozitare maqedonase ...

Maqedoni e Veriut: BDI shpall fitoren në 7 komuna, Lëvizja Besa në Tetovë e Zhelinë

Partia opozitare, VMRO-DPMNE-ja shpalli fitoren në shumicën e komunave në balotazhin për zgjedhjet lokale që u mbajt të dielën (31 tetor) në Maqedoninë e Veriut. Sipas të dhë...

Maqedoni e Veriut, rezoluta e vijave të kuqe bllokon integrimin evropian

Një rezolutë e propozuar nga partia opozitare VMRO-DPMNE-ja për caktimin e vijave të kuqe me Bullgarinë, mund të bllokojë në pafundësi procesin e integrimit evropian të Maqedonisë së ...

Maqedoni e Veriut, VMRO-ja kërkon lirimin e të dënuarve për 27 prillin

Opozita ka protestuar të dielën para Qeverisë dhe Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, me kërkesën për lirimin e të dënuarve për dhunën në ...

Opozita maqedonase mbledh nënshkrime kundër regjistrimit të popullsisë

Partia VMRO-DPMNE ka nisur të shtunën mbledhjen e nënshkrimeve për shtyrjen e regjistrimit të popullsisë në Maqedoninë e Veriut, të paraparë për muajin prill.