Postet nga: Viktor Orban

Vendet e NATO-s trysni Hungarisë për të miratuar anëtarësimin e Suedisë

Vendet e NATO-s po shtojnë trysninë ndaj kryeministrit hungarez Viktor Orban për miratimin me shpejtësi të anëtarësimit të Suedisë në aleancë, pasi deputetët e partisë ...

Tani është koha që liderët e BE-së të arrijnë një marrëveshje – me ose pa liderin hungarez

Bashkimi Evropian synon të shfaqë mbështetje të fortë për Ukrainën përpara përvjetorit të tretë të pushtimit të Rusisë. Ky është mesazhi që BE dëshiron ...

Orbani thotë se një “sëmundje” po i shkatërron demokracitë perëndimore

Kryeministri hungarez Viktor Orban, ka thënë se “një lloj sëmundjeje” është duke shkatërruar demokracitë perëndimore.

Samiti i BE-së dhe rëndësia e tij për Ukrainën

Në rast Ukraina dëshiron të marrë ndonjë gjë nga samiti i rëndësishëm i sotëm i liderëve të BE-së, do të ketë nevojë për ...

Raporti: Demokracia në rënie në mbarë botën, Kosova në mesin e vendeve me rritje demokratike në Europë

Sipas një raporti të botuar të enjten, themeli i demokracisë po lëkundet mes një rritjeje të autoritarizmit në mbarë botën.

Diplomatët e NATO-s diskutojnë për “thellimin e lidhjeve” të Hungarisë me Rusinë

Ambasadorët e NATO-s janë takuar të enjten në Budapest, teksa rriten shqetësimet për lidhjet e Hungarisë me Rusinë, pas bisedimeve në mes të kryeministrit hungarez, Viktor Orban ...

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është “urgjente”, duke ...

Grupi Soros paralajmëron OJQ-të për burime “jashtëzakonisht të kufizuara” për Evropë

Fondacioni për Shoqëri të Hapur i ka informuar organizatat në Hungari, që varen nga mbështetja e tij se, vendimi i fundit i bordit të fondacionit u jep ...