Postet nga: Hungaria

Ministri i Jashtëm hungarez i quan "të parëndësishme" pikëpamjet e ambasadorit amerikan

Ministri i Jashtëm hungarez akuzoi të enjten ambasadorin e Shteteve të Bashkuara në Budapest se po përpiqet të ndërhyjë në punët e brendshme të Hungarisë.

Hungaria kërkon të heqë 9 persona të afërt me Putinin nga lista e sanksioneve të BE-së

Hungaria po tenton edhe një herë të dobësojë sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Rusisë, duke kërkuar heqjen e nëntë individëve nga lista e personave të ...

Kryeministri hungarez Orban bën thirrje për shpërndarje të Parlamentit Evropian

Pushtimi i plotë ushtarak rus në Ukrainë "ka vetëm humbës deri më tani", ka thënë kryeministri hungarez të mërkurën, duke deklaruar se "të dyja palë...

Policia serbe largon migrantët nga rreziku pas të shtënave në kufi

Policia e Serbisë raportoi të shtunën, më 26 nëntor, se iu desh të merrte nën kujdes rreth 1,000 njerëz këtë javë pas të shtënave mes kontrabandistë...

Hungaria nuk do të mbështesë planin e ndihmës së BE-së për Ukrainën

Hungaria ka bërë me dije se nuk do të mbështesë planin e Bashkimit Evropian për t’i dhënë Ukrainës miliarda dollarë ndihmë buxhetore vitin e ...

Finlanda i kërkon Turqisë dhe Hungarisë miratimin e protokolleve për anëtarësim në NATO

Kryeministrja finlandeze, Sanna Marin, më 1 nëntor kërkoi nga Hungaria dhe Turqia që të ratifikojnë protokollet suedeze dhe finlandeze për anëtarësim në NATO.

Hungaria mbyll objektet publike për shkak të rritjes së kostos së energjisë

Një numër i madh i qyteteve në Hungari kanë mbyllur objektet publike për shkak të rritjes së çmimit të energjisë, në mesin e objekteve janë teatrot, llixhat, pishinat, ...

Parlamenti Evropian: Hungaria nuk është më një demokraci e plotë

Hungaria nuk mund të konsiderohet edhe më tutje një demokraci e plotë, tha Parlamenti Evropian në një votim të fuqishëm simbolik kundër Qeverisë së Viktor Orban.