Postet nga: rusi

Ukraina hedh poshtë pretendimet ruse për kontrollin e Soledarit

Ukraina ka hedhur poshtë pretendimet e Rusisë se trupat e saj kanë marrë kontrollin e qytetit lindor të Ukrainës, Soledar, pas disa javësh luftimesh intensive.

Condoleezza Rice: Agresioni rus duhet të marrë përgjigjen më të fortë të mundur

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të veprojnë me më shumë urgjencë për të ndihmuar Ukrainën në betejën e saj pë...

Rusia thotë se ka marrë nën kontroll Soledarin

Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka pretenduar se forcat e saj kanë marrë nën kontroll qytetin e Soledarit, që gjendet në lindje të Ukrainës.

Rusia nis sulme të reja ajrore në Ukrainë

Ushtria ruse vazhdoi sulmet mbi objektivat kryesisht civile në Ukrainë gjatë 24 orëve të fundit, njoftoi ushtria ukrainase në përditësimin e saj të përditshëm më 3 janar.

Sulme të reja në Kiev

Disa shpërthime janë raportuar në kryeqytetin ukrainas, Kiev, më 31 dhjetor, teksa sirenat për sulme ajrore janë lëshuar në mbarë vendin.

Medvedev, një yll në ngritje në Rusi, parashikon luftë në Perëndim

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev, një besnik i Vladimir Putinit, i cili mori një detyrë të re këtë javë, parashikoi se vitin e ardhshëm do të ketë luftë midis ...

Rusia raporton tre të vdekur pas një sulmi nga Ukraina

Rusia ka thënë të hënën se e ka rrëzuar një dron të Ukrainës afër një baze ajrore ruse dhe ka raportuar se tre persona ...

Polonia merr rol kyç në luftën e Rusisë ndaj Ukrainës

Që nga fillimi i luftës së Rusisë ndaj Ukrainës në muajin shkurt, Polonia është kthyer në një aleat kyç të NATO-s për përballimin e agresionit rus ...