Postet nga: Poloni

Bujqit polakë e bllokojnë një autostradë të rëndësishme me Gjermaninë

Bujqit polakë e bllokuan të dielën një autostradë të madhe me Gjermaninë, gjatë protestës së tyre më të fundit kundër rregulloreve dhe tatimeve të Bashkimit Europian (BE).

Fermerët polakë në grevë, bllokojnë kufirin me Ukrainën

Mijëra fermerë polakë bllokuan pikat kufitare me Ukrainën ndërsa protestat e tyre kanë shkaktuar ndërprerje në 250 vende në mbarë vendin. Fermerët grevistë po shprehin zemë...

Poloni - Donald Tusk kryeministër i ri

Parlamenti polak e ka mbështetur Donald Tusk si kryeministër të ri, duke i dhënë fund sundimit tetëvjeçar nacionalist dhe duke hapur rrugën për ...

Polonia arrin marrëveshje miliardëshe për sisteme të mbrojtjes ajrore

Polonia ka nënshkruar një marrëveshje në vlerë prej 4.92 miliardë dollarësh për të blerë sisteme të mbrojtjes ajrore.

Poloni, presidenti i jep shansin e parë për të formuar qeverinë kryeministrit aktual Morawiecki

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda i dha mandatin të hënën kryeministrit Mateusz Morawiecki që të përpiqet të formojë qeverinë e ardhshme pasi partia e tij nacionaliste Ligj ...

Partia në pushtet udhëheq në zgjedhjet polake, por opozita pretendon fitore

Partia në pushtet në Poloni, Ligji dhe Drejtësia (PiS) vazhdon të jetë forca më e fuqishme edhe pas zgjedhjeve të së dielës, sipas sondazheve më të fundit.

Kryeministri polak e paralajmëron Zelenskyn të mos e ofendojë më kurrë Poloninë

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me fjalimin e këtij ...

Mijëra persona protestojnë kundër Qeverisë polake

Gjysmë milioni protestues kanë dalë të dielën në qendër të Varshavës, kanë thënë organizatorët opozitarë në Poloni, duke pretenduar se është regjistruar demonstrata më e ...