Postet nga: Pervjetori

Përkujtohet në dy vjetorin e vdekjes regjisori Bekim Lumi

Dy vjet u mbushën sot nga vdekja e regjisorit Bekim Lumi. Regjisori Lumi ka vdekur më 30 korrik 2018, pas një sëmundje të gjatë. Ai mbylli sytë pakë kohë pasi ...

142 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

142 vjet më parë në Prizren u hodhën themelet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, e cila si qëllim të vetin kishte mbrojtjen e territoreve shqiptare nga aneksimi i shteteve ...

‘Agimi’ mbushi 75 vjet

Shoqëria kulturo- artistike "Agimi" e Prizrenit ka shënuar 75 vjetorin e saj me një koncert solemn të mbajtur dje në mbrëmje në Shtëpinë e Kulturës “Xhemajli ...

Hapet ekspozita me portretet e Adem Demaçit

Dhjetëra portrete të Adem Demaçit janë ekspozuar sot në hollin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” në Prishtinë.

Kombëtarja e nderoi Fadil Vokrrin në Sofje (FOTO)

Kombëtarja e Kosovës, e cila ndodhet në Sofje për ndeshjen kualifikuese kundër Bullgarisë, sot në njëvjetorin e vdekjes ka nderuar ish-presidentin e Federatës së ...

Muzeu i Kombëtar Kosovës mbush 70 vjet

Muzeu Kombëtar i Kosovës shënon këtë vit 70-të vjetorin e themelimit të tij.  I mbetur pa drejtor për muaj të tërë, deri më tani ...

Veseli: Asgjë e madhe në Kosovë nuk është bërë pa kontributin e grave

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, në shënimin e 30-vjetorit të demostratave të 23 marsit 1989 me nismëtare gratë dhe vajzat e Balajve në Ferizaj, ...

Kryeministri Haradinaj kujton Adem Demaçin në përvjetorin e lindjes

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka kujtuar Adem Demaçin   në 83 vjetorin e lindjes së tij.