Postet nga: maqedoni e veriut

Shkup, refuzohet kërkesa për lirimin e ish-ushtarit të UÇK-së, Tomor Morina

Këshilli i Gjykatës Penale për krim të organizuar në Shkup, ka refuzuar kërkesën e palës mbrojtëse për lirimin nga paraburgimi të Tomor ...

Zaev shkarkon mbi 50 drejtorë dhe anëtarë të ndërmarrjeve shtetërore

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njoftoi se në procedurë qeveritare është vendimi për shkarkimin e mbi 50 drejtorëve dhe anëtarëve të ndërmarrjeve dhe agjencive ...

Jep dorëheqje kryeprokurorja speciale në Maqedoninë e Veriut

Kryeprokurorja speciale e Maqedonisë së Veriut, Katica Janeva, dha dorëheqje pas dështimit të partive politike për një marrëveshje lidhur me propozim-ligjin për punën e ...

Vuajtjet e pafund të të zhvendosurve nga konflikti i armatosur në Maqedoninë e Veriut

Tetëmbëdhjetë vjet pasi u larguan nga fshatrat e tyre gjatë konfliktit të armatosur të vitit 2001 midis forcave të sigurisë së Maqedonisë së Veriut dhe kryengritësve shqiptarë, familjet ...

Zaev: NATO nuk do të lejonte krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, tha se do të dorëhiqet nga pozita, nëse në qershor, Bashkimi Evropian, nuk e miraton fillimin e bisedimeve për anë...

Shkup: Pritjet për hapjen e negociatave me BE-në

Raporti pozitiv nga Komisioni Evropian me rekomandimin drejtuar Këshillit të Ministrave për hapjen e negociatave për anëtarësim, ka rritur besimin e institucioneve të Maqedonisë së ...

Zaev formon ‘qeveri të re’

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka paralajmëruar ndërrimin e më shumë se një të tretën e ministrave të kabinetit qeveritar, që do të nënkuptonte ...

Përfundon procesi i votimit në Maqedoninë e Veriut

Ka përfunduar procesi i votimit për zgjedhjen e presidentit të ri në Maqedoninë e Veriut.