Postet nga: IS

IS-i merr përgjegjësinë për sulmet vdekjeprurëse në Siri

Grupi militant, Shteti Islamik, ka marrë përgjegjësinë për sulmet që vranë dhjetëra forca pro-qeveritare dhe ushtarë në shkretëtirën siriane gjatë kësaj jave. Kë...

Erdogan: Forcat turke vranë shefin e IS-it në Siri

Forcat turke e kanë vrarë liderin e supozuar të grupit të Shtetit Islamik (IS) gjatë një operacioni në Siri, tha mbrëmjen e së dielës, më 30 prill, presidenti i ...

Talibanët vrasin liderin e Shtetit Islamik

Organizatori i grupit Shteti Islamik që mendohej se e kishte planifikuar bombardimin shkatërrues të vitit 2021 në aeroportin e Kabulit është vrarë nga talibanët në pushtet në Afganistan, thonë ...

IS merr përgjegjësinë për sulmin jashtë Ambasadës ruse në Kabul

Grupi ekstremist, Shteti Islamik (IS), ka marrë përgjegjësinë për sulmin me bombë vetëvrasëse afër Ambasadës ruse në Kabul.

Shkolla sekrete e Finlandës për fëmijët e luftëtarëve të ISIS-it

Në shtëpinë e saj, në kryeqytetin finlandez, Ilona Taimela rishikon qindra shkëmbime në WhatsApp me ish-nxënësit e saj – fotografi kafshësh, detyra matematikore dhe fjali të ...

Një mbështetëse e IS-it “me rrënjë kosovare” arrestohet në Itali

Policia në Milano arrestoi të mërkurën një vajzë italiane, 19 vjeçe, nën akuzat për terrorizëm ndërkombëtar.

IS-K sinjalizon luftë të re në Afganistan

Kur ushtarët e fundit amerikanë u larguan nga Afganistani më 31 gusht, talibanët shpallën fundin triumfal të luftës dydekadëshe në këtë vend.

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin në xhaminë afgane

Grupi ekstremist islamik i ashtuquajtur Shteti Islamik (ISIS) pretendoi se ka kryer sulmin e kësaj jave në një xhami në periferi të kryeqytetit Afganistan që la të vdekur 12 persona, ...